Купити чавунну піч вирішує чимало власників приватних будинків, щоб бути незалежними від централізованого газопостачання та електрики. Встановлення такого агрегату доречне для забезпечення основного, додаткового або резервного (на випадок тимчасового відключення електроенергії чи перебоїв із постачанням газу) обігріву. Серед конструкцій популярність мають опалювальні печі-каміни: крізь дверцята з вогнетривким склом відкривається красивий огляд на полум’я, а самі пристрої надовго наповнюють приміщення теплом. ККД сучасних моделей сягає 70 і більше відсотків, завдяки чому витрата дров невелика. Щоб підтримувати комфортний температурний режим вдома, необхідно звернути увагу на потужність:
- Мінімальну. Це кількість тепла при найменшому доступі повітря в топку і найменшій інтенсивності згоряння палива.
- Номінальну. Це потужність, яка передбачена виробником для регулярного розтоплювання печі, аби з цим показником досягалася оптимальна витрата палива з виділенням заданої кількості теплової енергії та збереженням характеристик устаткування впродовж вказаного терміну служби.
- Максимальну. Це показник збільшення (переважно вдвічі) номінальної потужності протягом короткого проміжку часу.
Орієнтуватися потрібно саме на номінальний показник. Якщо часто топити пічне та камінне обладнання на найвищій потужності, це призведе до його пришвидшеного зношування та виходу з ладу.
Як правильно вибрати модель, щоб забезпечити ефективне опалення будинку?
Аби чавунна піч змогла добре обігрівати приміщення, першою чергою треба розрахувати його об’єм, помноживши довжину на ширину та висоту. Так, за законами конвекції, нагріте повітря підіймається вгору, і потрібно, аби тепла було достатньо на рівні людського росту. Для спрощення вибору виробники поряд з потужністю тої чи іншої печі вказують і об’єм, який вона здатна обігріти – у такому разі знадобиться тільки знати розміри приміщення.
Коли будинок недостатньо утеплений, розташований у холодному регіоні або в ньому встановлені панорамні вікна, доцільно підібрати піч на дровах із запасом номінальної потужності, який зможе компенсувати втрати тепла.
Як експлуатувати печі-каміни для отримання відповідного рівня нагріву?
Паливо, яке закладається в топку, обов’язково має бути сухим – у разі використання вологих дров (з рівнем вологості понад 22%) знижується коефіцієнт корисної дії, і очікуваної температури добитися не вдасться. Найкраще надавати перевагу дровам твердих порід (дуб, ясен, клен й т.д.), також можна класти у паливну камеру деревні брикети. Для економії палива можна поєднувати тверді дрова з паливом середньої твердості, із фруктових дерев. Рекомендований обсяг дров, який кладеться в топку, вказується виробником в інструкції до опалювального обладнання.
Для забезпечення хорошої тяги необхідне своєчасне очищення (принаймні раз у сезон) димоходу від кіптяви та сажі. При слабкій тязі якість опалення залишатиме бажати кращого, крім цього, накопичені на стінках продукти горіння можуть спалахнути та викликати пожежу. Чищення димоходу здійснюється за допомогою спеціальних металевих тросів, щіток с довгою гнучкою ручкою або хімічних реагентів у вигляді поліна, порошку чи брикетів, які спалюють разом з дровами. Придбати такі аксесуари та засоби можна у магазинах, де продають все для спорудження печі або каміна.