
Найчастіше плеврит виникає на тлі інших хвороб легень, зокрема, у разі пневмонії. Хворі на плеврит скаржаться на біль у грудях, задишку, кашель і загальне нездужання. Про варіанти перебігу хвороби, її причини, методи лікування та можливі наслідки можна детально дізнатися на консультації у досвідченого пульмонолога Надії Рудницької.
Що таке плеврит
Плеврит – захворювання легенів, за якого відбувається запалення плевральних листків. Захворювання нерідко супроводжується накопиченням патологічної рідини – ексудату в плевральній порожнині. Переважно плеврит є наслідком різних процесів у легенях, середостінні, піддіафрагмальному просторі, а також виникає за деяких системних захворювань. У зв’язку з цим насамперед проводять лікування первинної хвороби.
Симптоми плевриту
Симптоми залежать від форми плевриту і вираженості патологічних змін у плеврі. Основну відмінність у клінічній картині визначає наявність чи відсутність ексудату в плевральній порожнині. З цієї причини, а також через те, що плеврит вимагає ретельної діагностики небезпечних первинних патологій, практично завжди виконується плевральна пункція – прокол грудної клітки з метою евакуації патологічного вмісту плевральної порожнини та його лабораторного дослідження.
Сухий плеврит
Сухий плеврит проявляється колючими больовими відчуттями в грудній клітці. Біль зумовлений тертям запалених плевральних листків, у яких локалізується багато нервових закінчень. Больовий синдром має такі особливості:
- Односторонній характер – болить тільки уражений бік.
- Інтенсивність болю збільшується під час глибокого дихання, кашлю, нахилу в здоровий бік, гучного мовлення.
- Положення лежачи на хворому боці значно полегшує біль.
- Симптоми інтоксикації – слабкість, головний біль, загальне нездужання, температура тіла до 37-38°C.
Ексудативний плеврит
Симптоми за ексудативного плевриту зумовлені накопиченням ексудату в плевральній порожнині. При цьому виникають:
- Відчуття тиску і тяжкості в грудній клітці.
- Непродуктивний сухий кашель.
- Інтоксикація організму.
- Задишка, інтенсивність якої залежить від об’єму рідини, що скупчилася.
Як зменшити біль у разі плевриту?
- Лежати на хворому боці. Це знизить амплітуду екскурсій грудної клітки під час дихання та зменшить тертя плевральних листків.
- Уникати різких рухів.
- Говорити тихіше звичайного.
- Бинтувати грудну клітку для зниження її рухливості.
Плеврит – це заразно?
Чи можна заразитися плевритом від хворої людини, адже його викликають бактерії, віруси та мікроскопічні гриби? Відповідь: ні. Патологічний процес локалізується в замкнутій плевральній порожнині, тому збудник не може її залишити, щоб поширитися в навколишньому середовищі та заразити когось ще. Можливе зараження первинними інфекційними захворюваннями, які спричиняють плеврит, наприклад туберкульозом.
Прогноз
При появі зазначеної симптоматики плевриту необхідно негайно звернутися до лікаря. Раннє лікування, особливо в разі інфекційних плевритів, значно покращує прогноз. Адже тривалий перебіг плевриту може призвести до ускладнень, виникнення дихальної недостатності.