Стартап DeHealth обʼєднав у собі одразу декілька видів сучасних схем. Разом із тим, як вдалося встановити нашим кореспондентам, за людьми, які повʼязані з компанією, йде тривалий злочинний шлейф. Судячи з витягів із кримінальних проваджень, нічого нового там немає. Всі ті ж старі як світ злочини: ухилення від сплати податків, відмивання грошей, службове підроблення та інші.
Як працює схема DeHealth і хто з основних гравців піраміди перебуває під пильним оком слідства — у матеріалі «Антикору».
Медичні дані у криптовалюті
Що таке DeHealth? — напевно, це питання першим виникне у наших читачів. Офіційно компанія є унікальним стартапом, діяльність якого направлена на збір даних про стан здоровʼя пацієнтів для подальшого покращення визначення захворювань та їхнього лікування. На перший погляд все має дуже навіть інноваційний та корисний вигляд, однак чи все насправді так?
Поки все має більше, ніж цікавий вигляд. У своїх партнерах компанія зазначила не лише міжнародні організації, а ще й Міністерство охорони здоровʼя України.
Ми вирішили перевірити, чи дійсно український державний орган підписував угоди з криптовалютним сервісом.
Жодного підтвердження роботи платформи з МОЗ немає. На сайті Міністерства є новина про підписання меморандуму про співпрацю з інформаційною системою «Іхелс», а не «Дехелс».
Скріншот вебсайту МОЗ
Тому схиляємося до того, що на сайті компанії згадка про органи державної влади існує лише для підвищення вагомості платформи.
Також, як випливає з реєстру медичних установ, які підключені до центральної системи бази даних електронної системи охорони здоровʼя, «Дехелс» не бере участі і у цьому проєкті. Все це свідчить про те, що до системи охорони здоровʼя України компанія має лише «віртуальне» відношення.
Повернімося до найцікавішого — грошей. Як заявляють розробники «Дехелс», за реєстрацію та передачу власних персональних даних, користувачі можуть отримати криптовалюту DHLT. На біржах ми цієї валюти не знайшли, а це сигналізує про те, що вона зовсім невідома для світу цифрових активів.
Інформація про криптовалюту DHLT на біржі Kuna
На спеціалізованому сервісі Coinmarket нам усе ж таки вдалося виявити монету «Дехелс». Коштує вона цілих 0,00055 доларів США (близько 2 копійок). У найкращі часи (у момент свого створення) DHLT коштувало 3 центи, але протягом останнього року криптовалюта постійно падає в ціні. Ми звернулися до експертів у питанні цифрових активів, які однозначно нас запевнили у тому, що це типовий шлях невідомих монет на крипторинку — ймовірніше, що далі буде крах.
Вартість монети DHLT (інформація сервісу Coinmarket)
Як свідчать дані профільного сервісу, всього створено мільярд таких монет. Їхня загальна вартість складає 495 тисяч доларів США. Разом із тим, компанія не гарантувала свій актив власними коштами, відповідно, жодна людина, яка має криптовалюту, у разі її тотального падіння, не отримає нічого.
Інформація про капіталізацію монети DHLT
Тобто, сервіс обіцяє користувачам, які ризикнули поділитися своїми персональними даними на умовах анонімності, цифровий актив, який нічого не коштує.
Кримінальний шлейф організаторів
Основними дієвими особами у «Дехелс» є Анна Бондаренко та Денис Цвайг (колишнє прізвище — Цвайгов). Хоча згідно з офіційними даними, з 2021 року Цвайгов (Цвайг) немає жодного відношення до компанії, ще у квітні цього року його позиціонували як «СЕО» (гендиректора підприємства).
Анна Бондаренко з Денисом Цвайговим
Відповідно до реєстру юридичних осіб, основною діяльністю “Дехелс” — є медичні заклади та лікарська практика. Хоча, якщо ознайомитися з інформацією з вебсайту, підприємство виступає базою даних і фінансовою компанією. Наявне очевидне порушення, оскільки цифровий актив — це теж свого виду фінансова діяльність, але чомусь її вирішили не декларувати. Як зазначає сервіс OpenDataBot, у “Дехелс” анульоване свідоцтво платника ПДВ, а сама компанія зареєстрована у місці масової реєстрації.
Це наводить на думку, що «успішний медичний стартап» не такий і успішний. Сама Анна Бондаренко, яка заявляє, що є криптоінвесторкою, не завжди була спеціалістом у сфері сучасних активів.
За життя Бондаренко як ФОП надавала послуги салону краси, продавала харчові продукти, тютюнові вироби та одяг. На даний час її бізнес із роздрібної торгівлі текстильними товарами продовжує працювати, всі інші ФОП ліквідовані.
Також Бондаренко разом із чоловіком є засновницею ТОВ «ПАЛСОН КІФОТ». Статутний капітал підприємства складає 100 грн, і, судячи з фінансових даних, воно не здійснює діяльності. «ПАЛСОН КІФОТ» — це бренд одягу, який зареєстрований на Бондаренко. Остання згадка про нього у публічних джерелах датується 2018 роком, тоді ж були оприлюднені останні публікації в Інстаграмі компанії.
Скріншот інстаграму «ПАЛСОН КІФОТ»
Ще одна юридична особа, якою володіє Бондаренко — це благодійна організація «Дехелс». Про діяльність фонду також важко щось сказати, адже фінансової звітності він не подавав, соціальні мережі та вебсайт у нього відсутні.
Однак, перевіривши інформацію про посадових осіб благодійної організації «Фонд «Дехелс», ми знайшли одну дуже цікаву інформацію. Керівником юридичної особи у лютому 2023 року обрали Альперіна Дмитра Олександровича. Альперін — серйозний бізнесмен, судячи зі зареєстрованих на нього компаній. Він є власником 4 підприємств. У найкращі часи активи компаній доходили аж до мільярда гривень, але з 2020 року найбільш успішна фірма Альперіна «Іл-Соле» розпочала процес банкрутства. Відбулося це на фоні розпочатого кримінального провадження, яке і досі перебуває у розслідуванні Офісу Генерального прокурора України.
«Іл-Соле» і ще ряд фірм, засновником в яких був Дмитро Альперін, підозрювали у цілому букеті злочинних дій, серед яких ухилення від сплати податків, службове підроблення, хабарництво, фінансування тероризму, легалізація коштів, здобутих злочинних шляхом тощо. За цими фактами було розпочате кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 22020000000000032 від 26.02.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 258-5, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 361, ч. 2 ст. 205-1, ч. 2 ст. 362 КК України. Як встановило слідство, група осіб за попередньою змовою з метою ухилення від сплати податків і легалізації доходів, створила завдяки десяткам фіктивних фірм величезні конвертаційні центри. Ці компанії реєстрували на людей у скрутному матеріальному становищі, яких знаходили через інтернет.
Витяг із кримінального провадження № 22020000000000032
У вересні 2021 року відбулося дивовижне — серйозне провадження, в якому могли заарештувати десятки злочинців і повернути державі сотні мільйонів гривень раптово замовкає. Незважаючи на те, що будь-якого процесуального рішення не ухвалено (тобто, провадження не закрите), будь-які слідчі дії були припинені. Чому? — питання риторичне.
Розуміючи, що з одного боку відповідальності можна уникнути, а з іншого — продовжувати схему вже неможливо, компанії, які брали участь у незаконних діях, почали банкрутувати. У результаті, схематозники заробили двічі: спочатку на злочинних маніпуляціях, а потім на виведенні коштів із підприємств-банкрутів.
Схожа ситуація була і з фінансовою компанією «Авісто», засновником якої була інша фірма — ТОВ «Алласіо», кінцевим бенефіціаром якої був Альперін. «Авісто» проходило у кримінальному провадженні про ухилення від сплати податків в особливо великому розмірі, яке внесене до ЄРДР під № 32021111000000004 за ознаками правопорушень, покарання за які передбачено ч. 3 ст. 212 КК України. У цій справі податківці встановили те, що вже можна назвати класичним для бізнеса Альперіна — можливе ухилення від сплати податків методом підробки документів і використання фіктивних осіб. Як у суді було підтверджено, адміністрування податкової діяльності ФК «Авісто» здійснювалося компанією «Лабораторія банкрутства», яка ймовірно допомогла іншим підприємствам подавати фіктивну звітність до податкової.
Витяг із кримінального провадження № 32021111000000004
Як не дивно, і це кримінальне провадження було «похоронене» у другій половині 2021 року.
Незважаючи на те, що компанії Альперіна у найкращі свої часи коштували близько 40 мільйонів доларів, ніякої інформації про підприємця-мультимільйонера знайти не вдалося. Можливо, він є черговою підставною особою в історії, повʼязаній з «Дехелс».
Бізнес на власний ризик
Що ми маємо в результаті? «Дехелс» пропонує людям продати свої дані за цифровий актив — криптовалюту, яка нічого не коштує, і навряд чи колись стане ціннішою. За це користувачам обіцяють повну конфіденційність їхньої медичної інформації. Але чи може компанія, яка офіційно немає права працювати на фінансовому ринку, обіцяти людям дотримання таємниці інформації про їхнє здоровʼя? Навряд чи.
Загалом, усе це нагадує просте шахрайство: за інформацію людям обіцяють гроші, а по факту клієнти отримують звичайні «фантики». Як потім у “Дехелс” розпоряджаються конфіденційними даними — питання відкрите. Не виключено, що бази користувачів сервісів потім перепродаються для подальшого використання у темну.
Тим більше, що посадові особи фонду «Дехелс» мають значний досвід у криміналі. Тому, можливо, що весь цей взаємозвʼязок не є випадковим.
Content retrieved from: https://fakty.org/kryptopiramida-dehealth-iak-suchasnyy-startap-pov-iazanyy-iz-kompaniiamy-iaki-pidozriuiutsia-u-desiatkakh-statey-kryminalnoho-kodeksu/.